Правила застосування порядкових числівників у німецькій мові

4

Правильна розмова на німецькій мові передбачає вміння використовувати порядкові числівники. З їхньою допомогою можна говорити про послідовності або числа по порядку, щоб перерахування звучало гармонійно. Існує низка правил, які допомагають утворювати порядкові числівники в німецькій мові. Розглянемо їх докладніше.

Хочете активно подорожувати Німеччиною, щоб пізнати все її розмаїття? Німецька мова на рівні В1 дозволить не припускати граматичних помилок та правильно будувати речення. Достатній лексичний запас допоможе впоратися з більшістю побутових ситуацій і легко побудувати діалог із німцями. Хочете перевірити рівень своєї німецької мови? Пройдіть наш простий інтерактивний тест.

Ключові правила утворення порядкових числівників

Порядкові числівники відповідають на запитання «Який за рахунком?», «Який?», «Якого числа?», «Коли?», «Який?». Перед ними обов’язково ставляться певні артиклі, які залежать від іменника. Також порядкові числівники в німецькій відмінюються за відмінками, родами та числами.

Утворення порядкових німецьких числівників не має чіткого правила для всіх чисел – кожна група має свої особливості. Насамперед необхідно запам’ятати числа «перший», «другий», «третій». Вони завжди пишуться з артиклем «der» і для їхнього формування немає правил. Ці три порядкові числівники представлені в таблиці нижче.

Порядкові числівники від одного, трьох та семи утворюються не за правилами.

eins der erste Januar
zwei der zweite Januar
drei der dritte Januar
vier der vierte Januar
fünf der fünfte Januar
sechs der sechste Januar
sieben der siebte Januar
acht der achte Januar
neun der neunte Januar
zehn der zehnte Januar
elf der elfte Januar
zwölf der zwölfte Januar
dreizehn der dreizehnte Januar
vierzehn der vierzehnte Januar

З двадцяти порядкові числівники утворюються за загальним правилом: до кількісного чисельного додається закінчення –ste:

zwanzig der zwanzigste Januar
einundzwanzig der einundzwanzigste  Januar
zweiundzwanzig der zweiundzwanzigste Januar
dreiundzwanzig der dreiundzwanzigste Januar
vierundzwanzig der vierundzwanzigste Januar
dreißig der dreißigste Januar
einunddreißig der einunddreißigste Januar

 

Числівники від 4 до 19 утворюються шляхом додавання безпосередньо до числа суфікса «-te». Також перед ним ставиться артикль залежно від відмінка. Наприклад, «die sechste Stunde», що перекладається як «шостий урок».

Виняток: Порядкові числівники «siebte» (сьомий) та «achte» (восьмий) також потрібно запам’ятати. Їхнє утворення не керується загальноприйнятим правилом.

При створенні порядкових числівників від 20 і більше, до числа необхідно додати суфікс «-ste». Попереду має стояти артикль, який вказує на рід іменників.

Як створювати порядкові числівники для позначення дат?

У разі необхідності вказати подію, яка відбудеться конкретного числа, утворення порядкового числівника відбувається за іншою формулою. Якщо числівник стоїть у Dativ, тоді попереду ставиться артикль «an» і «dem», які об’єднують в одне слово «am». Далі до порядкового числівника додають закінчення «-en». Такі числа відповідають на запитання «коли?» або «якого?».

В Akkusativ та Nominativ до чисел, які йдуть до 19 включно додаємо закінчення «-ten». До чисел від 20-ти необхідно додавати суфікс «-sten». Для скорочення на письмі багато німців не прописують числа буквами, а просто пишуть цифру. У цьому випадку слова необхідно читати як «-ten» або «-sten».

Цікаво: Складні числівники, які складаються з одиниць та десятків, читаються особливим чином. Німці спочатку вимовляють одиниці, а потім – десятки.

Прислівники та порядкові числівники

У німецькій мові від порядкових числівників у деяких випадках утворюються прислівники. Для цього до числа необхідно додати суфікс «-t», а перед ним замість артикля ставиться прийменник «zu». Наприклад, «zu viert», що перекладається як «вчотирьох».

Якщо ви хочете вивчити більш детально тему створення кількісних і порядкових числівників, запишіться на курс В1 в онлайн-школу Аура. Разом із досвідченими викладачами ви дізнаєтеся всі тонкощі німецької граматики, а також навчитеся утворювати порядкові числівники від кількісних.

Готові вивчати
німецьку мову?

Записуйтесь на пробний урок
та переконайтесь, що німецька з «Аурою» – це легко

Записатися