Як працювати за неповною зайнятістю в Німеччині?

nicht ganztägig 2-min

У Німеччині існує безліч видів зайнятості, серед яких працівник може обрати для себе найбільш оптимальний варіант. Якщо у вас не виходить працювати на повну ставку з якихось обставин, тоді можна оформити неповну зайнятість Teilzeit. У цьому разі залишається достатньо вільного часу для занять іншими справами, наприклад, доглядом за дитиною або навчанням. Далі ми розглянемо основні нюанси оформлення на часткову зайнятість.

Переїжджаючи в Німеччину по роботі, необхідно не тільки вивчити німецьку до рівня В1, а й дізнатися особливості менталітету місцевих жителів. Це дасть змогу налагодити взаємини в новому колективі і не зробити непоправної помилки під час спілкування. Вивчити мову до необхідного рівня ви можете на уроках онлайн-школи Аура, а перевірити свої знання дуже просто за допомогою нашого інтерактивного тесту.

Коли варто обрати Teilzeit?

Під неповною зайнятістю розуміють знаходження на робочому місці співробітників за часом удвічі меншим від повної ставки. У німецькій мові це називається «die Teilzeitarbeit» або скорочено «Teilzeit». Робота з таким графіком підходить у таких випадках:

  • за необхідності поєднувати роботу з навчанням;
  • якщо через обставини потрібен гнучкий робочий графік;
  • за наявності сімейних обставин, наприклад, догляд за літніми родичами або дитиною.

Подібний спосіб співпраці врегульовано на законодавчому рівні законом «Teilzeit- und Befristungsgesetz (TzBfG)». У ньому описано, що саме можна вважати роботою з неповною зайнятістю і який вигляд повинен мати графік праці.

Безліч сучасних жителів Німеччини обирають саме таку роботу і їхній відсоток збільшився з часів пандемії. Деякі німці обрали часткову зайнятість, щоб знайти баланс між життям та роботою, а також для зниження стресу. Цей формат ідеальний для тих, хто хоче знайти нове покликання у праці і йому потрібен вільний час для пошуків.

nicht ganztägig 3-min

Обов’язковий робочий час Teilzeit

У Німеччині повний робочий день прирівнюється до восьми годин, тож на місяць потрібно відпрацювати близько 160 годин. Такий вид роботи називається повною зайнятістю. Однак із частковою зайнятістю кількість годин для відпрацювання набагато менша. У нашій країні така робота називається «на півставки». Співробітник повинен відпрацювати таку кількість годин:

  • один трудодень не повинен перевищувати 6 годин;
  • на місяць працівник має відпрацювати 80-120 годин.

Як видно, чітких правил не існує. Роботодавець і співробітник на неповній зайнятості в приватному порядку домовляються про тривалість робочого дня, прописуючи все в контракті. Основною умовою такої посади є менша тривалість роботи, ніж у працівників, найнятих на повний робочий день.

Під час пошуку роботи можна одразу шукати з неповним графіком, а можна попросити переведення через деякий час. Усе залежить від того, чи необхідна така посада роботодавцю.

Переваги та недоліки часткової зайнятості

Працівники, які обирають формат часткової зайнятості, можуть переслідувати різні цілі. Однак у результаті вони отримують чимало переваг:

  • можливість збереження балансу між особистим та робочим часом;
  • зменшення тиску через меншу кількість часу, проведеного на роботі;
  • збереження посади навіть у разі захворювання чи домашніх проблем;
  • можливість здобуття другої освіти або проходження курсів підвищення кваліфікації.

Звісно, робота на півставки має і свої мінуси, з якими працівник має ознайомитися перед остаточним вибором. Наприклад, велика ймовірність отримати роботу понаднормово або у вихідні дні. Якщо обрано гнучкий графік, то можлива робота у свята. Також зайнятість на півставки передбачає менше виплат, а отже, менше соціального забезпечення.

Варто зазначити, що навіть попри недоліки, у Німеччині майже 40% населення працюють неповний робочий день. Серед них майже половина – жінки. Саме вони частіше обирають такий формат роботи, бо змушені слідкувати за малолітніми дітьми чи літніми родичами.

Якщо ви хочете скористатися правом працювати неповний робочий день у Німеччині, вам все одно знадобитися знання німецької на рівні В1. Отримати такі знання за короткий термін можна в школі Аура в онлайн-форматі. Це зручно для тих, хто вже переїхав до Німеччини і хоче підвищити навички володіння німецькою.

Готові вивчати
німецьку мову?

Записуйтесь на пробний урок
та переконайтесь, що німецька з «Аурою» – це легко

Записатися