Як приготувати німецький штолен?

Stollen 2-min

У німецькій кухні однією з важливих страв на Різдво є штолен. Це дуже ароматний кекс, до якого додають велику кількість цукатів, родзинок, горіхів. Через особливий рецепт класичний штолен дуже довго зберігається та не втрачає свої смакові якості. Давайте розглянемо, як узагалі з’явився німецький штолен та спосіб його приготування.

У Німеччині наближається чарівна різдвяна пора і багато хто хоче відвідати країну в цей період. Якщо у вас також запланована подорож у різдвяну казку, тоді вже зараз можна починати вчити німецьку до рівня А2. Лексичного запасу буде достатньо, щоб пройтися крамничками та ярмарками, скуштувати смачний глінтвейн або купити адвент-календар.

Не знаєте з якого рівня почати? Для цього в нас є інтерактивний тест, який легко визначить ваш рівень.

Німецький штолен: історія появи

Уперше про штолен згадується 1329 року – в документах зазначено, що саме цього року його було приготовано. Ця випічка мала символічне значення – зовнішній вигляд штолена нагадував сповитого Христа. Саме для цього випічку посипали цукровою пудрою.

Інгредієнти в стародавньому штолені були дуже простими, адже випікали його в пісні дні. Саме тому для тіста брали борошно, овес та воду. Жодного смакового розмаїття не було, бо сучасні добавки прийшли в рецепт пізніше. І перша – майже в XVI столітті, коли очільник католицької церкви дозволив знаті вживати в період обмежень у їжі (піст) зовсім не пісні продукти – молоко та вершкове масло. Звісно, з відрахуваннями до церковної скарбниці. Відтоді рецепт штолена трохи вдосконалився і в нього стали додавати масло. Сучасна випічка вимагає на десять кілограмів борошна близько трьох кілограмів масла.

Однак вдосконалення штолена не закінчилося. Трохи пізніше в саксонській землі в місті Торгау пекар Генріх Драздо додав у тісто нові інгредієнти. Тепер різдвяний кекс готувався з родзинками, різними подрібненими горішками і солодкими цукатами. Така випічка отримала назву «der Striezel» (штрицель). Також із цієї місцевості походить й знаменитий Дрезденський штолен (Stollen). Його головною особливістю є велика кількість масла в рецепті. Також саме цей варіант запатентований під назвою «Дрезденський оригінальний штолен».

Різдвяна історія саксонських земель

Варто зазначити, що пекарі Саксонії мають особливі стосунки з різдвяними ласощами під назвою штолен. Починаючи з 1560 року закріпилася традиція дарувати правителю в Дрездені два просто величезних святкових кекси. Вага одного борошняного виробу була близько 18 кг, а його довжина становила 1,5 м. І два таких штолени несли до замку аж 16 осіб.

А 1730 року в Саксонії спекли найбільший штолен. Його вага була 1800 кг і запікався він близько 6 годин. Для його виготовлення знадобилася допомога сотні людей, а щоб розрізати на шматки був створений спеціальний ніж, довжиною 1,6 м. Вражаюче, правда?

Цікаво: Саме в Дрездені ось уже понад 600 років відкривається різдвяний ринок. На ньому можна купити той самий знаменитий штолен, міцні напої та святкові дрібнички. Ринок навіть має свою назву – Штріцельмаркт (der Striezelmarkt).

У сучасній Німеччині збереглося досить багато різдвяних традицій, які ніхто не хоче забувати. Наприклад, у Дрездені з 1994 року проводять фестиваль різдвяного штолена, де печуть величезний кекс. Випічку роздають людям практично за безцінь, а виручені кошти віддають на благодійність.

Факт: Сьогодні існують штолени різних видів. Наприклад, Дрезденський штолен, рецепт якого запатентований. Також є Marzipanstollen, який готують із волоським горіхом, солодким маком і лісовими горіхами. Серед класичних штоленів є Butterstollen – у ньому просто величезна кількість масла, а також цукати та сухофрукти.

Stollen 3-min

Як приготувати дрезденський штолен: класичний рецепт

Підготуйте інгредієнти для глазурі:

  • Вершкове масло (Butter) – 200 г.
  • Цукор (Zucker) – 200 г.
  • Цукрова пудра (Puderzucker) – 200 г.

Підготуйте інгредієнти для тіста:

  • Цукор (Zucker) – 140 г.
  • Дріжджі (Hefe) – 42 г.
  • Масло вершкове (Butter) – 375 г.
  • Родзинки білі (Rosinen) – 275 г.
  • Родзинки чорні (Rosinen) – 100 г.
  • Мигдаль (Mandel) – 124 г.
  • Молоко (Milch) – 125 мл.
  • Лимонна цедра (Zitronenschale) – 1 шт.
  • Кориця (Zimt) – 1 ст.л.
  • Цукати (Sukkade) – 130 г.
  • Борошно пшеничне (Mehl) – 750 г.
  • Сіль (Salz) – дрібка.
  • Ванілін (Vanilin) – дрібка.
  • Ром (Rum) – 4 ст.л.

Приготування слід почати з підготовки родзинок – їх потрібно гарненько промити та замочити. У цей час подрібніть мигдаль на крихту. Набряклі родзинки потрібно змішати з крихтою мигдалю, цукатами та влити в цю суміш ром.

Наступним кроком у рецепті приготування штолена є підготовка цедри. Потрібно зняти її з одного лимона, а потім змішати з ваніліном і корицею. За бажанням можна додати інші спеції та прянощі, наприклад, мускатний горіх або кардамон.

Далі потрібно пропустити борошно через сито в посудину, влити туди ж тепле молоко, додати до дріжджів та зазначену кількість цукру. Розімнути все до однорідного стану, притрусити борошном і поставити в теплому місці хвилин на двадцять. Зверху грудку потрібно накрити чистим рушником.

Вершкове масло потрібно порізати шматочками і додати в тісто через 20 хвилин. Також у нього потрібно поступово вмішати цукор, сіль, залишки молока та спеції. Готове тісто має не прилипати до рук. Наприкінці тісто потрібно відбити, кидаючи його на стіл.

На цьому етапі потрібно додати підготовлену начинку. Щоб було рівномірно, тісто можна розділити на 4 шматки та додати начинку до них, а потім окремі шматочки розкачати в коржики та з’єднати за допомогою качалки в одну грудку. Після такої процедури тісто має підійти ще протягом години.

Потім слід підготувати форму для випікання, застеливши її пергаментом. Тісто можна розділити на менші шматки, якщо планується кілька штоленів. Заготовки мають постояти ніч і тільки на ранок їх можна випікати. Духовку потрібно розігріти до 220 градусів та випікати 10 хвилин, а потім зменшити температуру до 170 градусів і випікати ще 35 хвилин.

Під час випічки потрібно підготувати глазур. Треба розтопити вершкове масло та змішати його з цукром. Після закінчення випічки штолен потрібно змастити маслом й посипати пудрою. Далі його необхідно загорнути у фольгу або пергамент та витримати 2 тижні в прохолодному місці.

Подають штолен зі смачним ароматним чаєм або глінтвейном. Випічка довго зберігає смакові властивості та не псується, тому насолоджуватися нею можна впродовж усієї зими. А якщо ви хочете скуштувати справжній Дрезденський штолен, тоді саме час почати вчити німецьку до рівня А2. Запишіться в онлайн-школу Аура та поповніть свій лексичний запас!

Готові вивчати
німецьку мову?

Записуйтесь на пробний урок
та переконайтесь, що німецька з «Аурою» – це легко

Записатися